środa, 18 lutego 2015

Z pracownikiem Policji rozmawiamy o cyberprzemocy

Dziś na zajęciach rozmawialiśmy z Panem Policjantem z Komisariatu Wrocław-Fabryczna. Wspólnie wymieniliśmy korzyści jakie daje korzystanie z Internetu: szybciej znajdujemy potrzebne wiadomości, mamy możliwość kontaktowania się praktycznie z całym światem, możemy robić zakupy online i in.

Pan Policjant zwrócił nam jednak uwagę na to, że Internet niesie ze sobą wiele zagrożeń, które dotyczą także dzieci. Praca w Sieci daje mylne wrażenie anonimowości, użytkownikom wydaje się, że są bezkarni, że nie można ich znaleźć. Pan wymienił sposoby znalezienia np. autorów anonimowych wpisów. Internet jest miejscem, które ułatwia nawiązywanie kontaktów, zwłaszcza z ufnymi dziećmi. Musimy bardzo uważać na to z kim czatujemy, czy mailujemy, o czym rozmawiamy z obcymi, których nigdy nie widzieliśmy. 
Dowiedzieliśmy się gdzie oszuści wyszukują swoje ofiary, m.in. na blogach, czatach, stronach prowadzonych przez dzieci. Musimy zawsze informować znajomych dorosłych, kiedy ktoś próbuje nawiązać z nami kontakt lub proponuje nam spotkanie.
Pan Policjant opowiedział nam o przestępstwach popełnianych przez Internet lub telefon komórkowy (hacking, cracking, oszustwa i wyłudzenia, stalking - nękanie oraz groźby karalne). Rozmawialiśmy o tym, czym jest stalking i jak na niego reagować, jak się bronić. 

Będziemy pamiętać jak bezpiecznie korzystać z telefonów komórkowych. Pamiętajmy, że nie wolno ich używać do upokarzania koleżanek i kolegów.
To było bardzo ciekawe spotkanie. Dziękujemy!

1 komentarz: